Jak na přelakování staršího (nejen karbonového) rámu.

Pro všechny příznivce lakování jsem připravil malou kuchařku jak na přelakování nejen karbonového rámu. Rád se s Vámi tak podělím o postupy jak lakujeme rámy v SingleBe Bikes. Jedná se o naši dobře vyzkoušenou proceduru, jiné značky mohou samozřejmě mít jiné postupy. Veškeré kroky zakázkového lakování máme dobře vyzkoušené a dosahujeme s nimi skvělých výsledků.

 

Prvním krokem je obrousit veškeré nápisy a veškeré barevné přechody do co nejvíce hladkého stavu.

Excentrická vibrační bruska s odsáváním hodně ulehčí práci. U karbonových rámu musíte být zejména na hranách velice opatrní abyste rám moc „neoskákali“. Brusné kotouče hrubost P400.

Tak co to bylo za značku ?

Několik kotoučů se samozřejmě spotřebuje…

Před mokrým ručním broušením aplikujeme černý kontrolní nástřik. To nám umožní vidět, kde rám je obroušený a kde ještě ne.

Mokrým broušením smirkem 800 eliminujeme všechny hrubé poškrábání a také všechny přechody mezi vrstvama.

Pokud budete lakovat ocelový nebo hliníkový rám, potřebujete nějaký základ na kov. My používáme super kvalitní epoxidový základ, který může být aplikován na veškeré povrchy. EPčko ale používáme i na karbonové rám a dobře se tím zavřou všechny staré vrsty a máme jednotný povrch na další malování. U dobře připraveného, obroušeného karbonového rámu by to nutné nebylo, ale jedna tenká vrstva základu přináší ještě více perfektní pozdější výsledek.

Pokud po zaschnutí základu (1-4 hod dle teploty) vidíte na rámu nějaké nerovnosti, mapy po starých nápisech tak i epoxidový základ můžete obrousit pod vodou k dokonalosti. V 99% případů žádné další vrstvy jako plniče neaplikujeme, jelikož to prostě není nutné.

Pracujeme s barvami od značky MOBIHEL. Před mícháním barev zapneme automatickou míchačku, ať se nám všechny plechovky pěkně promíchájí.

Před samotnou aplikací chameleona potřebujeme černý podstřik. Bereme 366, černá, nejvíce černá ze všech černých, černá jak tma v lese.

80.1gr by mělo na celý rám stačit. Naředíme 2:1 a tak máme kolem 120 ml směsi.

Používám pistoli Anest Iwata, japonská kvalita. HVLP nízkotlaký model, tryska 1.2 mm. Ve srovnání se SATOu je Iwata jemná jak jarní travička.

Černý podstřik by měl být co nejvíce perfektní. Nezaprašujeme, ale ideálně to tam pěkně nalít.

Magická plechovna. Chameleoní barva, Chameleon Extreme 230L od anglického výrobce Stardust Colors.

Balení obsahuje již hotovou směs. Není třeba dalšího ředění, ale samozřejmě záleží na preferencích lakýrníka.

Po nastříkání několika tenkých vrstev dosahujeme požadovaného výsledku.

Nádherný efekt.

Barva se mění podle úhlu pohledu a podle typu a množství dopadajícího světla.

Příprava šablon.. Tato byla snadná, ale někdy se jedná o celkem zdlouhavou činnost.

SingleBe custom painting šablonka, nutná pro všechny rámy jiných značek, které opouští naši lakovnu : )

Majitelem rámu je Jiří Fikejz, tovarní jezdec, PROčko z Rock Machine teamu.

Pro nápisy a loga používáme malou airbrush pistolku. Samozřejmě se jedná zase o Iwatu, tryska 0,3 mm. Aplikujeme co nejmenší vrstvu, jen aby to dostatečně pokrylo spodní vrstvu. Ideální stav je takový, že vrstva je tak tenká, že ji na dotyk skoro vůbec necítíte.

A výsledek je …

… je připravený na finální čirý lak.

A tady již pár fotek z finálního focení. Úžasné že ?